Vətən müharibəsi şəhidlərinin ipoteka krediti üzrə öhdəlikləri tam olaraq bağlanılıb Vətən müharibəsi şəhidlərinin ipoteka krediti üzrə öhdəlikləri tam olaraq bağlanılıb
Vətən müharibəsi şəhidlərinin ipoteka krediti üzrə öhdəlikləri tam olaraq bağlanılıb
Məlum olduğu kimi, 27 sentyabr 2020-ci il tarixində başlayaraq 44 gün davam edən və müzəffər Azərbaycan ordusunun qələbəsi ilə nəticələnən Vətən müharibəsində Ermənistan Respublikasına məxsus hərbi qüvvələrin yaşayış məntəqələrimizi və hərbi mövqelərimizi atəşə tutması nəticəsində mülki şəxslər və hərbi qulluqçular arasında ölən və yaralananlar olub. Şəhid olanlar arasında Azərbaycan Respublikası İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun vəsaiti hesabına ipoteka krediti alan vətəndaşlarımızın da adları var.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin təqdim etdiyi Vətən müharibəsində şəhid olmuş hərbi qulluqçuların siyahısına əsasən, 68 şəhidin qalıq məbləği 3,3 mln. manat olan 70 ipoteka krediti üzrə öhdəliyi olub. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 22 iyun tarixli 940 nömrəli Fərmanı ilə təsdiqlənmiş "Azərbaycan Respublikası İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun vəsaiti hesabına ipoteka kreditinin, o cümlədən güzəştli ipoteka kreditinin verilməsi Qaydası"nın tələblərinə uyğun olaraq, həmin kreditlər borcalanın ölüm və əmək qabiliyyətinin itirilməsi hallarından həyat sığortası şirkətləri tərəfindən sığortalanıb. Bu günə həmin kreditlərin hamısı üzrə kredit öhdəlikləri müvafiq sığortaçılar tərəfindən tam olaraq bağlanılıb.

MORTGAGE LOAN LIABILITIES OF MARTYRS OF THE PATRIOTIC WAR HAVE FULLY BEEN COVERED MORTGAGE LOAN LIABILITIES OF MARTYRS OF THE PATRIOTIC WAR HAVE FULLY BEEN COVERED
MORTGAGE LOAN LIABILITIES OF MARTYRS OF THE PATRIOTIC WAR HAVE FULLY BEEN COVERED
As a result of shelling of our settlements and military positions by the military forces of the Republic of Armenia during the Patriotic War, which started on September 27, 2020 and lasted for 44 days and resulted in the victory of the victorious Azerbaijani army, there were civilians and servicemen among the killed and wounded. Among the martyrs are the names of the citizens who received mortgage loans at the expense of the Mortgage and Credit Guarantee Fund of the Republic of Azerbaijan.
According to the list of servicemen killed in the Great Patriotic War submitted by the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan, 68 martyrs had liabilities on 70 mortgage loans the rest of amount of which equals 3.3 million. In accordance with the requirements of the "Regulation on provision of mortgage, including preferential mortgage lending at the expense of funds of Mortgage and Credit Guarantee Fund of the Republic of Azerbaijan" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 940 dated June 22, 2016, these loans insured by life insurance companies. The loan obligations on all these loans have already fully been covered by the relevant insurers.