Satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizmi üzrə yeni kalkulyator istifadəyə verilib Satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizmi üzrə yeni kalkulyator istifadəyə verilib
Satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizmi üzrə yeni kalkulyator istifadəyə verilib
İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu (Fond) rəsmi internet səhifəsində (www.mcgf.gov.az) yaşayış sahələrinin satmaq öhdəliyi ilə kirayə verilməsi mexanizmi üzrə yeni kirayə kalkulyatorunu vətəndaşların istifadəsinə verib. Yeni kalkulyator kirayə mexanizmi çərçivəsində mənzil sahibi olmaq istəyən vətəndaşlara sərbəst şəkildə ödəmə qabiliyyətlərini əvvəlcədən müəyyənləşdirməyə imkan verəcək.
Kalkulyatordan istifadə etməklə mövcud mənzillərin ünvanı, otaq sayı və sahəsi, habelə müqavilə müddətinə uyğun aylıq ödəniş və qabaqcadan ödəniş barədə məlumat əldə etmək mümkündür.
Bir daha bildiririk ki, Fondun balansında Bakı, Sumqayıt və Xırdalan şəhərləri üzrə 8 fərqli ünvanda vətəndaşların mənzil ehtiyaclarına uyğun 1, 2, 3 və 4 otaqlı kirayə mənzillər mövcuddur. Təklif edilən mənzillər vətəndaşların istirahəti üçün geniş həyətyanı sahəyə malik, əsas infrastruktur obyektlərə yaxın komplekslərdə yerləşir. Bütün mənzillər yeni və müasir tikinti materiallarından istifadə olunmaqla yüksək səviyyədə təmir olunaraq kombi isitmə sistemi (kombi cihazı daxil olmaqla), su, qaz, elektrik sayğacları ilə təchiz olunub, mülkiyyət hüquqları isə dövlət qeydiyyatına alınıb. Yaşayış sahələrinin yerləşdiyi ərazi, sayı, sahəsi və digər məlumatlarla bu keçid vasitəsilə tanış olmaq mümkündür.
Fond hazırda satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizmi üzrə mənzillərin rəsmiləşdirilməsi və təhvil prosesini davam etdirir. Ötən müddət ərzində mexanizm çərçivəsində 545 mənzil rəsmiləşdirilərək kirayəçilərin istifadəsinə verilib. Vətəndaşların tələbi nəzərə alınmaqla Fond mütəmadi olaraq kirayə mənzillərin siyahısını genişləndirir.
Sənədlər Fonda təqdim edildikdən sonra ən qısa vaxtda, 3 iş günü ərzində müraciətə baxılması, müvafiq qərarın qəbul edilməsi, kirayə müqaviləsinin rəsmiləşdirilməsi və mənzilin vətəndaşa təhvil verilməsi prosesi tamamlanır.

THE MCGF HAS LAUNCHED A NEW RENTAL CALCULATOR THE MCGF HAS LAUNCHED A NEW RENTAL CALCULATOR
The Mortgage and Credit Guarantee Fund (MCGF) has launched a new rental calculator on the official website (www.mcgf.gov.az) on rent-to-own mechanism. The new calculator will allow citizens who want to own a home under the rental mechanism to freely determine their ability to pay in advance.
Using the calculator, it is possible to get information about the address, number and area of ​​available apartments, as well as the monthly payment and prepayment in accordance with the term of the contract.
We would like to reiterate that the Fund has 1, 2, 3 and 4-room apartments for rent at 8 different addresses in Baku, Sumgayit and Khirdalan. The proposed apartments are located in complexes with a large yard for recreation of citizens, close to the main infrastructure facilities. All apartments have been renovated to a high standard using new and modern construction materials, equipped with a combined heating system (including a combined heat and power plant), water, gas and electricity meters, and property rights have been registered. It is possible to get acquainted with the area, number, area and other information on the location of residential areas through this link.
The fund is currently in the process of registration and delivery of apartments under the lease mechanism with an obligation to sell. Over the past period, 545 apartments have been registered and handed over to tenants under the mechanism. Taking into account the needs of citizens, the Fund regularly expands the list of rental apartments.
As soon as the documents are submitted to the Fund, the process of reviewing the application, making a relevant decision, formalizing the lease agreement and handing over the apartment to the citizen is completed within 3 working days.