Satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizmi üzrə şərtlər sadələşdirilir və yeni yanaşma tətbiq olunur Satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizmi üzrə şərtlər sadələşdirilir və yeni yanaşma tətbiq olunur
Satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizmi üzrə şərtlər sadələşdirilir və yeni yanaşma tətbiq olunur
Azərbaycan Respublikasının İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu ölkə vətəndaşlarının mənzil təminatının və yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması, habelə əlçatanlığın artırılması məqsədilə yaşayış sahələrinin satmaq öhdəliyi ilə kirayəyə verilməsi istiqaməti üzrə prosedur və qaydalara müvafiq dəyişikliklər etmişdir. Dəyişikliklər gəlirlərin qiymətləndirilməsi şərtlərinin daha da yumşaldılmasını, yaşı yuxarı olan ailə üzvü ilə birgə müraciət edən ərizəçi üçün uzunmüddətə ödəmə imkanının yaradılmasını, habelə sabit vergi ödəyicilərinin də kirayə mənzil mexanizmindən faydalanmasını nəzərdə tutur.
Dəyişikliklərə görə, artıq kredit tarixçəsinin müsbət qiymətləndirilməsi üçün ərizəçinin “bütün kredit tarixçəsi müddətində 90 gündən çox gecikdirilmiş öhdəliklərinin olmaması” tələb olunmur.
Digər dəyişikliyə görə isə ailə üzvü ilə birgə müraciət edən ərizəçiyə satmaq öhdəliyi ilə kirayə müqaviləsi üçün maksimal müddət təyin edilərkən yalnız ərizəçinin yaşı əsas götürüləcək. Əvvəlki şərtlərə əsasən, ərizəçi ilə birgə yaşı yuxarı olan ailə üzvü müraciət etdikdə, ailə üzvünün yaşına görə kirayə müqaviləsi daha az müddətə təyin edilirdi ki, bu da aylıq ödənişin artması səbəbi ilə ərizəçinin ödəmə qabiliyyətinə və yaşayış sahəsini seçmək imkanına təsir göstərirdi.
Bundan başqa, Vergi Məcəlləsinin 220.10-cu maddəsində nəzərdə tutulan fəaliyyət növləri ilə (bərbər, dərzi, çəkməçi, pinəçi, foto, audio-video xidməti, toy və şənliklərdə aparıcı, çalğıçı və s. ) muzdlu işçi cəlb etmədən fərdi qaydada məşğul olan şəxslərin – sabit vergi ödəyicilərinin də kirayə mənzil mexanizmindən faydalanması üçün yeni yanaşma tətbiq olunur. Yeni yanaşmaya uyğun olaraq, qanunvericiliklə nəzərdə tutulan vergi və digər ödəmələri vaxtında həyata keçirən, lakin gəlirlərini təsdiq edə bilməyən sabit vergi ödəyicilərinin orta aylıq gəliri fəaliyyət müddətlərinə görə təyin ediləcək və minimum aylıq əmək haqqının müvafiq mislinə uyğun hesablanacaq. Bununla da həmin şəxslərin uzunmüddətli ödəmə şərtləri ilə mənzil sahibi olma imkanının ilk dəfə olaraq kirayə mexanizmi çərçivəsində reallaşdırılması mümkün olacaq.

THE TERMS ON RENT-TO-OWN MECHANISMS ARE SIMPLIFIED AND A NEW APPROACH IS APPLIED THE TERMS ON RENT-TO-OWN MECHANISMS ARE SIMPLIFIED AND A NEW APPROACH IS APPLIED
THE TERMS ON RENT-TO-OWN MECHANISMS ARE SIMPLIFIED AND A NEW APPROACH IS APPLIED
The Mortgage and Credit Guarantee Fund of the Republic of Azerbaijan has made relevant changes to the procedures and rules for the lease of residential premises with the obligation to sell in order to improve the housing and living conditions of citizens, as well as increase accessibility. The changes provide for further easing of income assessment conditions, creating a long-term payment option for the applicant with an older family member, as well as allowing regular taxpayers to benefit from the rental housing mechanism.
According to the amendments, a positive credit history assessment is no longer required for the applicant to have "no liabilities arising more than 90 days over the entire credit history." According to another change, only the age of the applicant will be taken into account when setting the maximum term for the lease agreement with the obligation to sell to the applicant who applies together with a family member. Under the previous conditions, when an older family member applied with the applicant, the lease was set for a shorter period according to the age of the family member, which affected the applicant's ability to pay and choose a place of residence due to the increase in monthly payments.
In addition, persons engaged in the types of activities provided for in Article 220.10 of the Tax Code (hairdresser, tailor, shoemaker, cobbler, photographer, audio-video service, presenter at weddings and parties, musician, etc.) without the involvement of employees - A new approach is being introduced to ensure that fixed taxpayers also benefit from the rental housing mechanism. According to the new approach, the average monthly income of fixed taxpayers who make timely payments of taxes and other benefits provided by law, but can not confirm their income, will be determined by the period of operation and will be calculated according to the relevant minimum wage. Thus, for the first time, it will be possible for these people to own an apartment on long-term payment terms within the rental mechanism.