İpoteka kreditləri üzrə ödənişlər “ASAN ödəniş” sistemi vasitəsi ilə də qəbul olunacaq İpoteka kreditləri üzrə ödənişlər “ASAN ödəniş” sistemi vasitəsi ilə də qəbul olunacaq
25 noyabr 2019
İpoteka kreditləri üzrə ödənişlər “ASAN ödəniş” sistemi vasitəsi ilə də qəbul olunacaq
25 noyabr 2019-cu il tarixindən etibarən Azərbaycan Respublikasının İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun (Fond) vəsaiti hesabına verilən ipoteka kreditləri üzrə annuitet, sığorta və ipoteka kreditlərinə verilmiş zəmanət haqlarının ödənişlərinin Hökumət Ödəniş Portalı (www.gpp.az) ilə yanaşı, “ASAN ödəniş” sistemi vasitəsi ilə aparılması imkanı yaradılıb.
Sistemin tətbiqi ödənişlərin real vaxt rejimində www.asanpay.az portalı və “ASAN Pay” mobil əlavəsi  ilə yanaşı, bu sistemə inteqrasiya edilmiş qabaqcıl ödəniş portalları  və 10 mindən artıq ödəniş terminalları vasitəsilə həyata keçirilməsinə şərait yaradacaq.
Qeyd edək ki, Fond ölkədə ipoteka kreditləşməsi mexanizminin beynəlxalq standartlara uyğun inkişaf etdirilməsi və ipoteka kreditlərindən faydalanan şəxslərə xidmət səviyyəsinin yüksəldilməsi, informasiya texnologiyalarının geniş tətbiqinin reallaşdırılması məqsədilə ardıcıl olaraq müvafiq tədbirlər həyata keçirir.

Payments on mortgage loans (annuity, insurance and mortgage guarantee costs) given on the funds of The Mortgage and Credit Guarantee Fund of the Republic of Azerbaijan (Fund) will not only be received through Government Payment Portal (www.gpp.az), but also via “ASAN Payment” system from November 25, 2019.
The system will pave the way for making payments in real time through www.asanpay.az  and “ASAN Payment” mobile application, as well as advanced payment portals and payment terminals more than ten thousands integrated into this system.
The Fund constantly works on wide realization of information technologies, escalating service level for mortgage borrowers and improving mortgage lending mechanism according to international standards.