İKZF ilə Qırğızıstan İpoteka Şirkəti arasında görüş keçirilib İKZF ilə Qırğızıstan İpoteka Şirkəti arasında görüş keçirilib
İKZF ilə Qırğızıstan İpoteka Şirkəti arasında görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikası İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu (Fond) ixtisaslaşmış xarici ipoteka və kredit zəmanət təşkilatları ilə regional və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, habelə təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsi işini bu gün də davam etdirir. 23 oktyabr 2020-ci il tarixində əməkdaşlıq çərçivəsində Fondla Qırğızıstan Respublikasının “Dövlət İpoteka Şirkəti” ASC arasında video formatda təcrübə mübadiləsi həyata keçirilib. Görüşdə Fondun və Qırğızıstan İpoteka Şirkətinin rəhbərliyi, habelə Qırğızıstanın Azərbaycandakı səfirliyinin nümayəndələri iştirak edib.
Görüş zamanı ilk olaraq Qırğızıstan nümayəndə heyətinə Ermənistanın 30 ilə yaxın müddətdə Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi işğalçılıq siyasəti, o cümlədən 27 sentyabr 2020-ci il tarixindən etibarən düşmənin hərbi təxribatları və Azərbaycan ordusunun öz ərazisində apardığı əks-hücum əməliyyatları barədə geniş məlumat verilib. Bildirilib ki, mövcud vəziyyətlə əlaqədar Azərbaycanda qismən hərbi səfərbərlik elan edilib və artıq onlarla strateji yüksəklik, xeyli sayda yaşayış məntəqəsi və kənd düşmən işğalından azad edilib. Bununla yanaşı, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın dinc əhalisini raket atəşinə tutması və mülki obyektlərə ziyan vurması barədə məlumat verilib. Qeyd olunub ki, beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanı həyata keçirdiyi terror aktlarına görə sərt şəkildə qınamalı və bu fəaliyyətindən çəkindirməyə səsləməlidir. Öz növbəsində, qarşı tərəf ölkəmizin ərazi bütövlüyünün tanınması istiqamətində Azərbaycanın haqq səsinin qardaş qırğız xalqı tərəfindən dəstəkləndiyini bir daha bəyan ediblər.
Təcrübə mübadiləsi çərçivəsində qarşı tərəfə Fondun fəaliyyət istiqamətləri, xüsusilə də ipoteka kreditlərinin verilmə şərtləri, ipoteka kreditlərinə zəmanətlərin verilməsi qaydası, habelə “Elektron ipoteka və kredit zəmanət sistemi”, vətəndaş tərəfindən elektron sistem vasitəsilə ipoteka kreditlərinə müraciət qaydaları barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, mövcud elektron sistem ən müasir texnoloji platforma üzərində qurulub və Fondda tətbiq olunan digər yeni əməliyyat sistemlərinə inteqrasiya edilib.
Qeyd edək ki, “Dövlət İpoteka Şirkəti” ASC Qırğızıstan Respublikası hökumətinin təşəbbüsü ilə vətəndaşların yaşayış sahələrinə əlçatanlığının artırılması və mənzil təminatı probleminin həlli məqsədilə 2015-ci ildə təsis olunub.

THE MEETING WAS HELD BETWEEN THE MCGF AND THE STATE MORTGAGE COMPANY OF THE KYRGYZ REPUBLIC THE MEETING WAS HELD BETWEEN THE MCGF AND THE STATE MORTGAGE COMPANY OF THE KYRGYZ REPUBLIC
THE MEETING WAS HELD BETWEEN THE MCGF AND THE STATE MORTGAGE COMPANY OF THE KYRGYZ REPUBLIC
The Mortgage and Credit Guarantee Fund of the Republic of Azerbaijan (MCGF) studies regional and international experience, as well as exchanges experience with specialized foreign mortgage and credit guarantee organizations. On October 23, 2020, within the framework of cooperation, the exchange of experience in video format was held between the MCGF and the State Mortgage Company of the Kyrgyz Republic. The officials of the Fund and the Kyrgyz Mortgage Company, as well as representatives of the Kyrgyz Embassy to Azerbaijan participated at meeting.
During the meeting, the Kyrgyz delegation was firstly informed of Armenia's policy of aggression against Azerbaijan for nearly 30 years, including the military provocations of the enemy since September 27, 2020 and the counter-offensive operations of the Azerbaijani army on its territory. It was noted that due to the current situation in Azerbaijan, a partial military mobilization has been announced and dozens of strategic heights, a large number of settlements and villages have already been liberated from enemy's occupation. At the same time, it was noted that the Armenian armed forces fired rockets at the civilian population of Azerbaijan and damaged civilian facilities. It was noted that the international community should strongly condemn Armenia for its terrorist acts and call on it to refrain from such activities. In its turn, the other side reiterated that the true voice of Azerbaijan is supported by the brotherly Kyrgyz people in recognizing the territorial integrity of our country.
Within the framework of the exchange of experience, the other side was informed in detail about the Fund's activities, in particular, the terms of mortgage loans, the rules of issuing guarantees for mortgage loans, as well as the "Electronic Mortgage and Credit Guarantee System". It was noted that the existing electronic system is based on the most modern technological platform and has been integrated into other new operating systems implemented by the Fund.
It should be noted that the State Mortgage Company was established in 2015 at the initiative of the Government of the Kyrgyz Republic in order to increase access to housing and solve the problem of housing.