"Fitch Ratings" "Azərbaycan İpoteka Fondu"nun fəaliyyətini növbəti dəfə qiymətləndirib "Fitch Ratings" "Azərbaycan İpoteka Fondu"nun fəaliyyətini növbəti dəfə qiymətləndirib
01 mart 2017
"Fitch Ratings" "Azərbaycan İpoteka Fondu"nun fəaliyyətini növbəti dəfə qiymətləndirib
“Azərbaycan İpoteka Fondu” ASC-nin (AİF) fəaliyyətinin "Fitch Ratings" beynəlxalq reytinq agentliyi tərəfindən növbəti qiymətləndirilməsi həyata keçirilib. Agentlik tərəfindən qiymətləndirməyə əsasən “Azərbaycan İpoteka Fondu” ASC-nin emitentin uzunmüddətli xarici və yerli valyutada defolt reytinqi “BB+” səviyyəsində təsdiq edilib. Proqnoz neqativdir.
Fondun reytinqi Azərbaycanın Respublikasının suveren reytinqinə (BB+/Neqativ) bərabər götürülüb. Bu reytinq AİF-in dövlətlə sıx əlaqəsini, hökumətin mənzil maliyyələşməsi siyasətində oynadığı strateji rolu və dövlətin AİF-in fəaliyyətinə güclü nəzarətini əks etdirir. Reytinq AİF istiqrazlarına Mərkəzi Bank tərəfindən likvidlik təminatının verilməsi ilə dəstəklənir. Fitch AİF-i kredit təşkilatı olaraq "Dövlət Təşkilatlarının Kriteriyaları haqqında Reytinq"  bölməsində nəzərə alır.
Əsas Reytinq Göstəriciləri
Hüquqi statusu "güclü" kimi qiymətləndirilir
"Fitch" hesab edir ki, AİF-in hökümətlə əlaqələri güclüdür. AİF 2005-ci ildə prezidentin sərəncamı ilə yaradılıb. 2016-cı ilin ortalarında hüquqi statusu dəyişib: Mərkəzi Bankın nəzdində fəaliyyət göstərən qeyri-kommersiya təşkilatından səhmləri 100% dövlətə məxsus olan açıq səhmdar cəmiyyətə çevrilib. AİF-in maliyyə institutu olaraq yenidən təşkili və ləğvi prezidentin xüsusi fərmanı ilə baş verə bilər.
Strateji vacibliyi "güclü" kimi qiymətləndirilir
Uyğun qiymətə mənzil təminatının Azərbaycan üçün xüsusi əhəmiyyətini nəzərə alaraq, "Fitch" hökumətin mənzil siyasətində AİF-in rolunun strateji əhəmiyyət daşıdığını hesab edir. Mənzil fondunun köhnəlməsi şəratində əhalinin artması və ölkədə urbanizasiyanın davam etməsi mənzilə tələbi artırır. Ölkədə mənzilə olan tələbatı qarşılamaq üçün hökumət AİF-ə davamlı olaraq maliyyə vəsaiti ayırır.
AİF ölkə vətəndaşlarını uyğun mənzillərlə təmin etmək üçün subsidiyalaşdırılmış uzunmüddətli ipoteka kreditləri təqdim edən dövlət agenti rolunda çıxış edir. Azərbaycanda bazar prinsiplərinə əsaslanan ipoteka istiqrazları bazarının olmamasını nəzərə alaraq, AİF, eyni zamanda dövlət vəsaitlərini yerli kredit təşkilatlarına ötürən qurum kimi fəaliyyət göstərir. AİF-in yerli bankları ucuz vəsaitlə təmin etmək üçün ipoteka istiqrazları buraxmaq səlahiyyəti var. Kredit riskini azaltmaq və portfelin keyfiyyətini təmin etmək üçün ipoteka örtüyü AİF-in sərt tələblərinə cavab verməlidir.
Nəzarət "güclü" kimi qiymətləndirilir
AİF güclü dövlət nəzarəti altında fəaliyyət göstərir. Azərbaycan Respublikası Prezidenti ASC-nin strateji hədəflərini, kredit və maliyyə siyasətini müəyyən edir və AİF-in İdarə Heyəti və Müşahidə Şurasının üzvlərini vəzifəyə təyin edir. Müşahidə Şurası iqtisadiyyat, maliyyə və əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirlərinin müavinləri, habelə Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin direktor müavini və Mərkəzi Bankın sədrinin müavini olmaqla 5 üzvdən ibarətdir.
Müşahidə Şurası AİF-in inkişaf istiqamətlərini, illik büdcəsini və investisiya proqramlarını təsdiqləyir. Müşahidə Şurası Cəmiyyətin fəaliyyətini, büdcə vəsaitlərindən isitifadəni, borclanma səviyyəsini və likvidlik vəziyyətini yoxlayır. AİF-in müxbir hesabı Mərkəzi Bankdadır. AİF-in BMUS-a uyğun maliyyə hesabatları eyni müstəqil kənar auditor tərəfindən ardıcıl olaraq 3 ildən çox olmamaq şərtilə audit olunur.
İnteqrasiya "güclü" kimi qiymətləndirilir
"Fitch" AİF-in ümumi dövlət sektoruna inteqrasiyasını güclü hesab edir. AİF-in hesabları mərkəzi hökumətin büdcəsi ilə konsolidasiya edilməsə də, AİF dövlət büdcəsindən davamlı olaraq vəsait alır və Mərkəzi Bank tərəfindən istiqrazların likvidlik dəstəyi təmin olunur. 2016-cı ilin sonlarından etibarən AİF dövlət zəmanəti ilə istiqraz buraxmaq hüququ əldə edib ki, bu da "Fitch" tərəfindən AİF-in dövlətlə bağlılığının "güclü" kimi qiymətləndirilməsinə əsas verir.
AİF yarandığı gündən bugünədək dövlət tərəfindən hər il dəstək alır. 2016-cı ilin sonuna yardımın ümumi məbləği 316 mln. manat olub və 2017-ci ildə növbəti 50 mln. manat vəsaitin ayrılmasına qərar verilib. Mərkəzi Bank təkrar bazarda AİF istiqrazlarına likvidlik dəstəyi verir. Belə ki, 2016-cı ilin sonuna AİF-in 335 mln. manaqtlıq istiqraz portfelinin böyük hissəsi Mərkəzi Bankda olub.
Azərbaycan Respublikası Baş Nazirinin rəhbərlik etdiyi Maliyyə Sabitliyi Şurası 2017-ci il üçün AİF-in yeni 200 mln. manat istiqraz emissiyası proqramını təsdiqləyib. "Fitch" hesab edir ki, dövlət öz sosial mənzil kreditləşməsi siyasətini dəyişənədək AİF orta dövrdə dövlət dəstəyini almağa davam edəcək.
Gəlirliliyin ucuz cəlbetmə ilə dəstəklənməsi
"Fitch" hesab edir ki, AİF ucuz vəsait cəlb edilməsi və kredit portfelinin keyfiyyəti hesabına orta müddət ərzində öz gəlirliliyini əvvəlki illərdəki kimi qoruyacaq. "Fitch" 2016-cı ilin sonundan vergi ödəyicisi olan AİF-in ROE əmsalının  2014-16-cı illərdə ortalama olaraq 1,97%-dən 1,65%-ə qədər enəcəyini proqnozlaşdırır.
Cəmiyyətin yenidən təşkili prosesi ilə əlaqədar olaraq, AİF 2016-cı ilin sonundan başlayaraq öz fəaliyyətini bərpa edib. "Fitch" kredit portfelində 2016-cı ildəki azalmadan sonra 2017-ci ildə 50 mln. manat dövlət büdcəsindən gələn vəsait və 200 mln. manat istiqraz buraxılışı hesabına 30%-40% artım proqnozlaşdırır.
Mürəkkəb makroiqtisadi mühit
2016-cı ildə ölkədə davam edən tənəzzül və iqtisadi aktivliyin səngiməsi AİF-in fəaliyyətinə mənfi təsir edib. Bu, neft qiymətlərinin enməsi və manatın devalvasiyası, dövlət maliyyələşməsinə yenidən baxılması və kövrək bank sektoru ilə əlaqədardır. Hökümətin çətin makroiqtisadi mühitə uyğun siyasəti hələ də hazırlanmaqdadır. Bu da AİF-in fəaliyyətinə orta dövr ərzində təsir edə bilər. Bir illik dövlət büdcəsi çərçivəsinin nəticəsi olaraq AİF fəaliyyətini qısamüddətli dövr üçün planlaşdırmağa davam edir.
Reytinq həssaslığı
Reytinq dəyişikliyi ölkənin reytinqinin dəyişilməsi ilə baş verə bilər. AİF-in hüquqi statusunun dəyişməsi ilə əlaqədar nəzarətin və ya dövlət dəstəyinin azalması, dövlətlə əlaqələrin zəifləməsi reytinqin ölkənin reytinqindən aşağı salınmasına səbəb ola bilər.

The next assessment of activity of “Azerbaijan Mortgage Fund” OJSC was implemented by Fitch Ratings Agency. Pursuant to the assessment implemented by the Agency, Azerbaijan Mortgage Fund's (AMF) Long-Term Foreign and Local Currency Issuer Default Ratings has affirmed at “BB+” level The next assessment of activity of “Azerbaijan Mortgage Fund” OJSC was implemented by Fitch Ratings Agency. Pursuant to the assessment implemented by the Agency, Azerbaijan Mortgage Fund's (AMF) Long-Term Foreign and Local Currency Issuer Default Ratings has affirmed at “BB+” level
01 March 2017
The next assessment of activity of “Azerbaijan Mortgage Fund” OJSC was implemented by Fitch Ratings Agency. Pursuant to the assessment implemented by the Agency, Azerbaijan Mortgage Fund's (AMF) Long-Term Foreign and Local Currency Issuer Default Ratings has affirmed at “BB+” level
The next assessment of activity of “Azerbaijan Mortgage Fund” OJSC was implemented by Fitch Ratings Agency. Pursuant to the assessment implemented by the Agency, Azerbaijan Mortgage Fund's (AMF) Long-Term Foreign and Local Currency Issuer Default Ratings has affirmed at “BB+” level.
You can get acquainted with press-release presented by the Agency in the following link.
https://www.fitchratings.com/site/pr/1019873
We hereby present you translation of press-release into Azerbaijani language.
Fitch Ratings has affirmed OJSC Azerbaijan Mortgage Fund's (AMF) Long-Term Foreign and Local Currency Issuer Default Ratings (IDRs) at 'BB+' with Negative Outlooks. AMF's ratings are equalized with Azerbaijan's sovereign ratings (BB+/Negative), reflecting the entity's strong legal linkage with the republic, strategically important role to the state's housing finance policy and the state's tight state control over AMF's activities. The ratings are also supported by a buy-back guarantee for AMF's bonds provided by the central bank. Fitch views AMF as a credit-linked entity under its "Rating of Public-Sector Entities Criteria".
KEY RATING DRIVERS
Legal Status Assessed as Stronger Fitch deems AMF's legal links with the state as strong. AMF was established under the presidential decree in 2005. Since mid-2016 its legal status was changed to an open joint stock company, 100%-owned by the state, from a non-commercial entity operating under the central bank. Any potential AMF's reorganisation and liquidation as a state financial institution are subject to a special presidential decree.  Strategic Importance Assessed as Stronger Fitch views AMF's role as strategically important to the state's housing policy as provision of affordable housing is a high priority for Azerbaijan. Demand for housing is fuelled by a growing population and the continued urbanization of the country amid aging housing stock. The state makes steady contributions to AMF to support housing affordability in the republic. AMF acts as a government's agent in promoting subsidized long-term mortgage loans as a means to providing Azerbaijanis with affordable housing. AMF's role is also to channel state funding to national financial institutions, as market-based mortgage securitisation is under-developed in Azerbaijan. AMF's mandate is to issue mortgage bonds, thus providing low-cost funding to local banks, while collateralized loans have to meet AMF's strict standards, reducing credit risk and ensuring the quality of the portfolio.
Control Assessed as Stronger AMF operates under strong control and oversight from the state. President of Azerbaijan and the government set the fund's strategic objectives, define lending and funding policies and appoint members of AMF's board of directors and supervisory board. The latter has five members, including Deputy Ministers of Economy, Finance and Labor, and also Deputy Head of The State Housing Construction Agency, and Deputy Chairman of Azerbaijan's central bank.  The supervisory board approves AMF's development strategy, annual budget and investment programs. It monitors the entity's operations, use of budgetary funds, debt levels and liquidity position. AMF's cash account is held in the central bank. AMF's IFRS financial statements are audited by an independent external auditor for no more than three years.
Integration Assessed as Stronger Fitch views AMF's integration into the general government sector as strong. While AMF's accounts are not consolidated in the central government's budget, AMF benefits from steady equity injections from the state budget and the central bank's buy-back guarantee for its bonds. Since end-2016, AMF is empowered with a right to issue sovereign-guaranteed bonds, which also supports our assessment of AMF's integration with the state as strong. AMF has been receiving annual state contributions since its establishment. As of end-2016 the cumulative contributions totaled AZN316m and the government has approved an additional AZN50m equity injection in 2017. The central bank's buy-back guarantee provides sound liquidity support to AMF's bonds on the secondary market, which is evident from the central bank's holding of most of AMF's AZN335m outstanding bonds at end-2016.  For 2017, Financial Stability Board, which is governed by Azerbaijan's Prime Minister, has approved a new AZN200m guaranteed bond issue by AMF. Fitch expects that AMF will continue to benefit from state support over the medium term, unless the government changes its social housing funding policy.
Profitability Supported by Low-Cost Funding Fitch projects AMF to remain profitable over the medium term, in line with its historical trend, which is supported by low-cost funding and the adequate quality of mortgage portfolio. However, Fitch estimates that the return on equity (net income/equity and reserves) ratio could moderately decline to 1.65% from an average 1.97% in 2014-2016 since AMF became an income taxpayer from end-2016. AMF's operating activities have recovered since end-2016 after almost a full year of sluggish operations brought on by the entity's reorganization. Fitch projects AMF's mortgage portfolio could grow 30%-40% in 2017 after a slight decline in 2016 (unaudited 2016: AZN539m), supported by an AZN50m equity injection and upcoming AZN200m bond issue.
Distressed Macroeconomic Environment  AMF was negatively affected by the continued recession and subdued economic activities in the country in 2016. This was due to lower oil prices and subsequent manat devaluation, amid continued rebalancing of sovereign finances and a weak banking sector. The government's policy response to the challenging macro environment is still under development, which could impact AMF in the medium term. AMF continues to operate with a narrow planning horizon as a result of a single-year sovereign budgetary framework. Rating Sensitivities
A rating change would be triggered by changes to the ratings of the sovereign.
A weakening of linkages with the government through changes to the legal status of AMF leading to a dilution of control, or reduced state support due to weaker integration with the sovereign could result in the ratings being notched down from the sovereign ratings.