Dövlət vəsaiti hesabına ipoteka kreditləşməsi bu il 44% artıb Dövlət vəsaiti hesabına ipoteka kreditləşməsi bu il 44% artıb
06 dekabr 2021
Dövlət vəsaiti hesabına ipoteka kreditləşməsi bu il 44% artıb
İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu (Fond) 2021-ci ildə də qarşısına qoyulmuş məqsədlərə müvafiq olaraq əhalinin mənzil təminatı sahəsində dövlətin həyata keçirdiyi sosial siyasət çərçivəsində ipoteka kreditlərinin maliyyələşdirilməsini davam etdirib.
Cari ilin 11 ayında Fondun vəsaiti hesabına 325,0 mln. manat məbləğində 4880-dən çox Azərbaycan vətəndaşına ipoteka, o cümlədən güzəştli ipoteka krediti verilmişdir ki, bu da Fondun fəaliyyətə başladığı 2006-cı ildən etibarən ən yüksək göstəricidir. 2020-ci ilin anoloji dövrü ilə müqayisədə verilmiş kreditlərin sayında 44% faiz artım müşahidə olunmuşdur. İlin sonunadək qeyd olunan göstəricinin bir qədər də artması gözlənilir.
Ümumilikdə, bugünədək Fondun vəsaiti hesabına verilmiş ipoteka kreditlərinin ümumi məbləği 1 milyard 969 mln. manatı, bu kreditlər hesabına öz yaşayış şəratini yaxşılaşdırmış ailələrin sayı isə 36 mini ötüb.
Verilmiş kreditlərin təxminən 34%-i (642 mln. manat) güzəştli kateqoriyalara aid şəxslərə, 69%-i isə gənclərə və gənc ailələrə verilmişdir. Regionda verilən kreditlərin payı 22% təşkil etmişdir.
Cari ildə güzəştli ipoteka kreditləri vasitəsilə Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin sərəncamında olan mənzillərin satışının dəstəklənməsi də davam etdirilib və 2021-ci ildə 1063 güzəştli mənzilin alınması üçün 44,6 mln.manat məbləğində güzəştli ipoteka krediti verilib. Ümumilikdə 2018-ci ildən etibarən güzəştli mənzillərin maliyyələşdirilməsi üçün 2725 şəxsə 118,1 mln. manat həcmində güzəştli ipoteka krediti, 38 şəxsə isə 1,3 mln. manat məbləğində adi ipoteka krediti verilib.
Xüsusilə qeyd etmək lazımdır ki, dövlət dəstəyi hesabına ipoteka kreditlərinin, eləcə də güzəştli ipoteka kreditlərinin əlverişli şərtlərlə verilməsi bu kreditlərə yüksək tələbin formalaşmasına səbəb olub. Belə ki, təkcə 2021-ci ilin 11 ayı ərzində ipoteka kreditləri üzrə ödənişqabiliyyətli tələb 1,1 mlrd.manatdan çox olub. İpoteka kreditlərinə formalaşmış tələbin qarşılanması məqsədilə Fond tərəfindən müvafiq resurslar çərçivəsində mümkün tədbirlər həyata keçirilir.
Əlavə olaraq qeyd etmək istəyirik ki, ipoteka kreditlərinin həcmində müşahidə olunan əhəmiyyətli artım Fondun mövcud kredit portfelinin keyfiyyətinə təsir göstərməyib. Tətbiq olunan ciddi standartlar və adekvat qiymətləndirmə əsasında Fondun kifayət qədər sağlam kredit portfeli formalaşıb. Hazırda kredit portfelində problemli kreditlər yoxdur, bu da həm ölkənin maliyyə-bank sistemində, eləcə də beynəlxalq təcrübədə ən yaxşı göstərici hesab olunur.

MORTGAGE LENDING INCREASES BY 44% THIS YEAR MORTGAGE LENDING INCREASES BY 44% THIS YEAR
In 2021 as well, the Mortgage and Credit Guarantee Fund (MCGF) continues financing of mortgage lending through the social policy run by the government in the field of housing provision of population in accordance with the objectives set.
Over 11 months of the current year, the authorized banks issued AZN 325 M. mortgage and social mortgage loans to more than 4880 families which is the highest amount of annually issued mortgage loans so far. The number of mortgage loans issued increased by 44% compared to the same period of 2020. The mentioned number is predicted to increase by the end of the year.
In general, since 2006 the total amount of mortgage loans issued has passed AZN 1,969 B., the number of families improved their housing conditions 36 K.
34% of loans issued so far belongs to people from preferential categories, 69% to the young and young families. 22% of all loans has been issued in the regions.
In the current year, through mortgage lending the MCGF supported the sale of aparments belonging to the State Housing Development Agency as well. In 2021, mortgage loans have been issued in amount of AZN 44,6 mln. for purchasing 1063 apartments. In general, for financing social aparments 2725 families have been provided with preferential mortgage loans in amount of AZN 118,1 mln., 38 families with mortgage loans in amount of AZN 1,3 mln. since 2018.
Specially it should be noted, the favorable terms of issuance of both mortgage and social mortgage loans led to the formation of high demand for these loans. Thus, over the 11 months of 2021, the solvent demand for mortgage loans was more than AZN 1,1 B. The possible measures are taken by the Fund to meet the demand for loans through the relevant resources.
Moreover, the significant increase in the amount of loans has not been affected the quality of the current credit portfolio of the Fund. The Fund has formed fairly sound credit portfolio on the basis of strict standards and adequate assessment. Currently, there is no problem loans in the loan portfolio, so this is considered to be the best figure both in the international practice and financial-banking system of the country.