Bu ilin 7 ayı ərzində İKZF-nin xətti ilə 3445 ailə ipoteka krediti hesabına mənzil şəraitini yaxşılaşdırıb Bu ilin 7 ayı ərzində İKZF-nin xətti ilə 3445 ailə ipoteka krediti hesabına mənzil şəraitini yaxşılaşdırıb
Bu ilin 7 ayı ərzində İKZF-nin xətti ilə 3445 ailə ipoteka krediti hesabına mənzil şəraitini yaxşılaşdırıb
Azərbaycan Respublikasının İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu (Fond) 2021-ci ildə də ölkədə əhalinin yaşayış sahəsi ilə uzunmüddətli ipoteka kreditləşməsi vasitəsilə təmin edilməsi istiqamətində fəaliyyətini uğurla davam etdirib.
Fondun xətti ilə cari ilin yanvar-iyul aylarında müvəkkil banklar tərəfindən 3445 ailəyə 230,5 mln. manat məbləğində ipoteka krediti verilib. Verilən kreditlərin 153,6 mln. manatı adi ipoteka kreditlərinin (2040 ədəd), 76,8 mln. manatı isə güzəştli ipoteka kreditlərinin (1405 ədəd) payına düşüb. Ümumilikdə, 2006-cı ildən bugünədək Fondun vəsaiti hesabına verilmiş ipoteka kreditlərinin ümumi məbləği 1 milyard 882 mln. manatdan çox, bu kreditlər hesabına öz yaşayış şəratini yaxşılaşdırmış ailələrin sayı isə 35112 olub. Bu kreditlərin 625 mln. manatdan çox hissəsini (12150 ədəd) güzəştli kateqoriyalara aid şəxslərə verilmiş kreditlər təşkil edir.
Borcalanların iş yerlərinə görə pay bölgüsünə əsasən, onların 50%-dək hissəsini özəl sektorda çalışanlar təşkil edib.
İpoteka kreditlərindən faydalananların 70%-ə yaxını gənclər və gənc ailələrdir.
Ötən müddət ərzində ipoteka kreditləşməsi hesabına alınan yaşayış sahələrinin orta qiyməti 81,1 min manat, orta kredit məbləği 55,9 min manat, orta illik faiz dərəcəsi isə 6,3% təşkil edib. MDB ölkələri ilə müqayisədə Azərbaycanda vətəndaşlar üçün ən əlverişli ipoteka krediti şərtləri tətbiq olunur. Müqayisə üçün Rusiyada ipoteka kreditləri üzrə minimal faiz dərəcəsi 6,1%, orta faiz 7,4% təşkil edir, Qazaxıstanda isə faiz dərəcələri 13%-dən başlayır.

3445 families improved their housing conditions through mortgage lending over 7 months this year 3445 families improved their housing conditions through mortgage lending over 7 months this year
3445 families improved their housing conditions through mortgage lending over 7 months this year
The Mortgage and Credit Guarantee Fund of the Republic of Azerbaijan (MCGF) has successfully continued its activities in 2021 to improve the housing conditions of population through long-term mortgage lending.
The authorized banks issued AZN 230.5 million mortgage loan to 3,445 families through the MCGF, 153.6 million of which being mortgage loans (2040 units), AZN 76.8 mln. being preferential mortgage loans (1405 units), in January-July, 2021. In general, the total amount of mortgage loans issued since 2006 is AZN 1, 882 billion. The number of families that improved their living conditions due to these loans was 35,112. More than AZN 625 mln. (12,150 units) are issued for preferential loans.
According to the distribution of borrowers by jobs, up to 50% of them were employed in the private sector.
About 70% of borrowers are the young and young families.
During the past period, the average cost of housing purchased through mortgage lending amounted to AZN 81.1 thousands, the average loan amount was AZN 55.9 thousands, and the average annual interest rate was 6.3%. Compared to the CIS countries, Azerbaijan has the most favorable mortgage loan terms for citizens. For comparison, the minimum interest rate on mortgage loans in Russia is 6.1%, the average interest rate is 7.4%, while in Kazakhstan the interest rate starts from 13%.