Azərbaycan İpoteka Fondunun ilk istiqrazları üzrə öhdəliklər uğurla icra edilib Azərbaycan İpoteka Fondunun ilk istiqrazları üzrə öhdəliklər uğurla icra edilib
10 may 2016
Azərbaycan İpoteka Fondunun ilk istiqrazları üzrə öhdəliklər uğurla icra edilib
Azərbaycan Mərkəzi Bankı nəzdində Azərbaycan İpoteka Fondu tərəfindən ipoteka kreditləşməsinin bərpa edilməsi və davamlılığının təmin edilməsi məqsədilə 2009-cu ildə istiqraz buraxılışı yolu ilə bazardan maliyyə vəsaitlərinin cəlb edilməsinə başlanılıb və bugünədək bazardan 9 emissiya üzrə 390 mln. manat məbləğində vəsait cəlb edilib. İpoteka ilə təmin edilmiş istiqrazların emissiyası təkrar ipoteka bazarının inkişafında və ipoteka kreditləşməsinin davamlılığının təmin edilməsində mühüm rol oynayıb.
İlk dəfə olaraq 29 may 2009-cu il tarixində Azərbaycan İpoteka Fondunun 55 000 000 (əlli beş milyon) manat məbləğində 7 il müddətinə AZ2001008682 nömrəli təmin edilmiş istiqrazları dövlət qeydiyyatına alınıb.
Məlumat üçün bildiririk ki, Fondun aktiv və passivlərinin effektiv idarə edilməsi modeli, dayanıqlı likvidlik mövqeyi və kredit portfelinin yüksək keyfiyyəti sayəsində birinci emissiya üzrə öhdəliklər (55 mln. manat) hətta vaxtından əvvəl icra olunub.
Bununla da Fondun ilk emissiyası uğurla və vaxtından əvvəl başa çatdırılıb. Uzunmüddətli öhdəliklərin idarəolunması sahəsində əldə olunmuş təcrübə nəticəsində Fondun növbəti istiqrazları üzrə də öhdəliklərin vaxtında icrası təmin olunacaq.

The obligations on first bonds of Azerbaijan Mortgage have been fulfilled The obligations on first bonds of Azerbaijan Mortgage have been fulfilled
10 May 2016
The obligations on first bonds of Azerbaijan Mortgage have been fulfilled
The financial resources have been involved from financial market by the issue of bonds in order to mortgage lending and sustainability in 2009 by AMF under the Central Bank of the Republic of Azerbaijan. So far today, 390 million AZN have been involved from financial market on 9 issue. The Issue of bonds provided by mortgage, played an important role on the development of mortgage market and stability of mortgage lending.
For the first time, the secured bonds which is numbered AZ2001008682 and costs 55 000 000 (fifty five million) have been state registered in 29 May, 2009.
Effective management model of assets and passives and sustainable liquidity position of Fund and high quality of the loan profile helped that, the first issue of liabilities (55 mln. AZN ) have been fulfilled even before the time.
That is why, the first issue of Fund completed successfully and before the time. As a result of gained experience, timely implementation of liabilities will be provided on management of long- term commitments.