Azərbaycan İpoteka Fondunun Fitch Ratings Agentliyi tərəfindən verilmiş Azərbaycan İpoteka Fondunun Fitch Ratings Agentliyi tərəfindən verilmiş
13 may 2015
Azərbaycan İpoteka Fondunun Fitch Ratings Agentliyi tərəfindən verilmiş
Cari ilin may ayında Azərbaycan İpoteka Fondunun fəaliyyətinin Fitch Ratings Agentliyi tərəfindən növbəti qiymətləndirilməsi həyata keçirilmişdir. Qiymətləndirməyə əsasən Azərbaycan İpoteka Fonduna yerli və xarici valyutada uzunmüddətli öhdəliklər üzrə verilmiş "Sabit" proqnozlu “BBB-” kredit reytinqi Fitch Ratings Agentliyi tərəfindən təsdiqlənmişdir. Məlum olduğu kimi, Fitch Ratings beynəlxalq reytinq agentliyi 2010-cu ildə verdiyi qərarla Azərbaycan İpoteka Fondunun kredit reytinqini Azərbaycan Respublikasının ölkə reytinqinə bərabərləşdirmişdir.
Agentliyin məlumatında deyilir ki, Fondun kredit reytinqinin birbaşa olaraq ölkə reytinqinə bərabərləşdirilməsi Fondun dövlət qurumu statusu, Mərkəzi Bankın Fonda göstərdiyi yüksək dəstək mexanizmləri, Mərkəzi Bank vasitəsilə yüksək dövlət nəzarətinin olması və dövlətin mənzil-yaşayış sahələrinin maliyyələşdirilməsi siyasətində Fondun əhəmiyyətli rolunun olması ilə bağlıdır.
Hazırda Azərbaycan İpoteka Fondu müvəkkil kredit təşkilatları vasitəsilə əsasən aşağı və orta gəlirli əhaliyə bazar faiz dərəcələrindən aşağı faiz dərəcələri ilə ipoteka kreditlərinin verilməsini təmin edir və bu günədək Fondun xətti ilə ölkədə verilən ipoteka kreditlərinin sayı təqribən 16,7 min olmaqla 670 mln. manat təşkil etmişdir.

“BBB” raiting of credit, which has been prognosed by Fitch Ratings agency of Azerbaijan Mortgage Fund, has been affirmed at the same level “BBB” raiting of credit, which has been prognosed by Fitch Ratings agency of Azerbaijan Mortgage Fund, has been affirmed at the same level
13 May 2015
“BBB” raiting of credit, which has been prognosed by Fitch Ratings agency of Azerbaijan Mortgage Fund, has been affirmed at the same level
Next evaluation of activity of Azerbaijan Mortgage Fund has been carried out by Fitch Ratings in May of this year. According to evaluation, “stable” forecast “BBB” raiting of credit, which  on long-term liabilities in foreign and local currency to Azerbaijan Mortgage fund, has been affirmed by Fitch Ratings agency. As is known, international rating agency Fitch Ratings equalized the credit rating of  Azerbaijan Mortgage Fund to country rating of Azerbaijan Republic with its decition in 2010.
In information of agency has been said that, the equalization of credit rating of Fund and country credit rating was important, because there are important role of Fund in following indicators:
The public sector status of Fund.
Strong support mechanisms, which are Central Bank gives Fund.
There are strict state control of Central Bank.
There are policy of housing finance of state.
At the moment, Azerbaijan Mortgage Fund provides to give mortgage credits with low market interest rates to low and middle income people by authorized credit organizations. So far, the number of mortgage loans, which was given by Fund in country, was approximately 670 million and formed 670 million manta.