Azərbaycan İpoteka Fondu ölkədə ipoteka kreditləşməsinin inkişaf etdirilməsi üçün ardıcıl tədbirlər həyata keçirir. Azərbaycan İpoteka Fondu ölkədə ipoteka kreditləşməsinin inkişaf etdirilməsi üçün ardıcıl tədbirlər həyata keçirir.
29 yanvar 2015
Azərbaycan İpoteka Fondu ölkədə ipoteka kreditləşməsinin inkişaf etdirilməsi üçün ardıcıl tədbirlər həyata keçirir.
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı nəzdində Azərbaycan İpoteka Fondu  ölkədə ipoteka kreditləşməsi mexanizminin beynəlxalq standartlara uyğun inkişaf etdirilməsi, əhaliyə xidmət səviyyəsinin yüksəldilməsi və istehlakçıların hüquqlarının qorunması məqsədilə informasiya texnologiyalarının geniş tətbiqinin reallaşdırılması üçün ardıcıl olaraq müvafiq tədbirlər həyata keçirir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İpoteka Fondu "Elektron İpoteka Sistemi"nin (EİS)  tətbiqini uğurla başa catdırmış və sistem ipoteka bazar iştirakçılarının istifadəsinə verilmişdir. Sistemin tətbiqi ipoteka bazar iştirakçılarına - Müvəkkil Kredit Təşkilatlarına (MKT),  Sığorta  və Qiymətləndirici şirkətlərə bütün texniki prosedurları real vaxt rejimində (onlayn),  həyata keçirilməsinə imkan verir. Bu da öz növbəsində, kreditləşmə prosesinin surətlənməsini və sistemin səmərəli fəaliyyətini təmin edir.
Bununla yanaşı, 02 fevral 2015-ci il tarixdən etibarən  EİS  sisteminin davamı olan "Elektron İpoteka Portalı" real vaxt rejimində əhalinin tam istifadəsinə veriləcəkdir. Belə ki, bundan   sonra ipoteka kreditindən yararlanmaq istəyən hər bir şəxs  birbaşa olaraq   internet vasitəsi ilə real vaxt rejimində (onlayn) portalın veb səhifəsinə  www.e-ipoteka.az  daxil  olub müvafiq qaydada ipoteka kreditinin alınması üçün müraciət etməlidir. Müraciət etmək üçün ilkin mərhələdə qeydiyyatdan keçərkən, hər bir şəxs özünə dair bütün zəruri məlumatları daxil edərək, ümumilikdə qiymətləndirilir. Eyni zamanda ipoteka kreditindən yararlanmaq istəyən hər bir şəxs  müvəkkil kredit təşkilatlarının  ipoteka kreditləri üzrə təklif etdiyi şərtlərə diqqət yetirməli, onları təhlil etdikdən sonra, yekun olaraq  müraciətini  təsdiqləməlidir.
İpoteka kreditləri üzrə müraciətlərin real vaxt rejimində (onlayn), aparılması ipoteka kreditindən yararlanmaq istəyən hər bir şəxsə  geniş imkanlar yaratmaqla yanaşı, əhalinin rahatlığının təmin olunmasına, vaxt itkisinin qarşısının alınmasına, ipoteka kreditləşməsi sahəsində şəffaflığının daha da artırılmasına və eləcə də  Fondun nəzarət mexanizminin gücləndirilməsinə xidmət edəcəkdir.

Information of Azerbaijan Mortgage Fund regarding the application of Electronic Mortgage Portal Information of Azerbaijan Mortgage Fund regarding the application of Electronic Mortgage Portal
29 January 2015
Information of Azerbaijan Mortgage Fund regarding the application of Electronic Mortgage Portal
Azerbaijan Mortgage Fund under the Central Bank of the Republic of Azerbaijan accomplishes appropriate actions consistent for realization of wide application of information technologies in order to develop of mortgage crediting mechanism according to international standards, improve the quality of service to the population and protection of consumer rights.
Note that, Azerbaijan Mortgage Fund has completed successfully of the “Electron Mortgage System’s” (EMS) and the systems were put into participants of mortgage markets.  The implementation of the system allows the implementation of all technical procedures to participants of mortgage market- Authorized Credit Organizations (ACO), insurance and evaluation companies in real- time mode (online). This, in turn, provides acceleration of the crediting process and effective functioning of system.
At the same time, “Electronic Mortgage Portal”, which is a continuation of the system of EMS, will be in full use of population since February 02, 2015. So, each person who wants to benefit from mortgage credit must apply to www.e-ipoteka.az  website of online portal for purchase appropriately of mortgage credit. Each person estimate generally, entering all necessary information for apply about themselves when they register at first stage. At the same time, each person who wants to benefit from mortgage credits should pay attention to the conditions which is applying on mortgage credits by authorized credit organizations. And finally, the person approves the application after analyzing them.
The mortgage credits will be on real- time mode (online) that is why; it will create wide opportunities for each person, who wants to benefit from mortgage credits. Also, it will serve to strengthen of control mechanism of Fund, guarantee of the comfort of population and prevent the waste of time and increasing of transparency in mortgage lending.
If you have any questions, then you will be able to apply to Azerbaijan Mortgage Fund (012 598 20 08).