Artıq 1000-dən çox vətəndaş kirayə mexanizmi çərçivəsində mənzil şəraitini yaxşılaşdırıb Artıq 1000-dən çox vətəndaş kirayə mexanizmi çərçivəsində mənzil şəraitini yaxşılaşdırıb
17 sentyabr 2021
Artıq 1000-dən çox vətəndaş kirayə mexanizmi çərçivəsində mənzil şəraitini yaxşılaşdırıb
İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu (Fond) satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizmi üzrə mənzillərin rəsmiləşdirilməsi və təhvil prosesini davam etdirir. Ötən dövr ərzində 1004 mənzil kirayə müqaviləsi rəsmiləşdirilməklə vətəndaşların istifadəsinə verilib.
Hazırda Fondun balansında Bakı, Sumqayıt və Xırdalan şəhərləri üzrə 7 fərqli ünvanda vətəndaşların mənzil ehtiyaclarına uyğun 1, 2, 3 və 4 otaqlı kirayə mənzillər mövcuddur. Təklif edilən mənzillər vətəndaşların istirahəti üçün geniş həyətyanı sahəyə malik, əsas infrastruktur obyektlərə yaxın komplekslərdə yerləşir. Bütün mənzillər yeni və müasir tikinti materiallarından istifadə olunmaqla yüksək səviyyədə təmir olunaraq kombi isitmə sistemi (kombi cihazı daxil olmaqla), su, qaz, elektrik sayğacları ilə təchiz olunub, mülkiyyət hüquqları isə dövlət qeydiyyatına alınıb. Yaşayış sahələrinin yerləşdiyi ərazi, sayı, sahəsi və digər məlumatlarla bu keçid vasitəsilə tanış olmaq mümkündür.
Sənədlər Fonda təqdim edildikdən sonra ən qısa vaxtda - 3 iş günü ərzində müraciətə baxılması, müvafiq qərarın qəbul edilməsi, kirayə müqaviləsinin rəsmiləşdirilməsi və mənzilin vətəndaşa təhvil verilməsi prosesi tamamlanır.

The Mortgage and Credit Guarantee Fund (MCGF) continues the process of registration and presenting of apartments under the rent-to-own mechanism. By signing rent-to-own contract, 1004 apartments have been presented to the citizens over the past period.
It should be noted that at present, the Fund has 1, 2, 3 and 4-room apartments for rent in 7 different addresses in Baku, Sumgayit and Khirdalan. We reiterate that the apartments offered for rent by the Fund consist of complexes with a large yard for recreation of citizens, close to the main infrastructure facilities. All apartments in the complexes have been renovated to a high standard using new and modern construction materials, equipped with a combined heating system (including a combined device), water, gas and electricity meters, and property rights have been registered.
It should be noted that detailed information on the requirements for tenants, receipt of applications, their consideration, selection and registration of residential areas can be found on the website, by calling the "1549" Call Center or by contacting the Baku ASAN Kommunal Service No.2 or Sumgayit ASAN Service Center, as well as the information on the use of EMCGS can be obtained reading the instructions posted in EMCGS.